Renk Rehberi

whatsapp

Renk Rehberi

Renk Nedir ?

Renk hayatımıza heyecan ve coşku katan bir duygudur. Çevremize dönüp baktığımızda gözün gördüğü her yerde renk vardır. Rengin olmadığı bir dünya inanılmaz keyifsiz olurdu herhalde. Ancak rengi anlamak için ışığı bilmek gerekir. Işığın olmadığı bir yerde renkten söz etmek mümkün değildir. Işık yoksa renk de yoktur. Renk göz ile algılanabilen bir ışık etkisidir. Işığın cisimlere çarptıktan sonra yansıyan ışınlardan gözümüzde meydana gelen algıya renk denir.

Renk Çarkı

Renk çarkı renkleri analiz etmemize yardımcı olur. Renk çarkında 3 temel renk vardır. Kırmızı, sarı ve mavi. Renk teorisi ve tarihsel gelişimine bakılacak olursa Leonardo, Newton, Goethe gibi bir çok bilim adamının farklı tanımlamaları ile karşılaşılır. Newton renk teorisi bugün renk tanımlama sistemlerinin temeli kabul edilir. Newton, beyaz ışığın tüm renkleri içeren bir ışık dalgası olduğu, bu ışık dalgasının cam bir prizmadan geçirildiğinde kırıldığını ve gökkuşağının yedi rengine ayrıldığı bilgisine ulaşmıştır. Bu ışık bir cisimle karşılaştığında, bir bölümü cismin üstüne yansır. Bizim nesnenin rengi olarak algıladığımız şey de işte bu yansımadır. Renkler ana renkler, ara renkler ve kontrast renkler olmak üzere 3 e ayılırlar.

Ana Renkler

Renk çarkında yer alan, birbiri ile karışım yoluyla elde edilemeyen, kırmızı, sarı ve mavi renklerden oluşur. Dekorasyonda genellikle çift renk birlikte veya tek renk ve diğer renklerin açık tonlarıyla birlikte kullanılabilirler.

Ara Renkler

Ana renklerin birbiriyle karışımı sonucu elde edilen renklerdir. Kırmızı ve mavi-mor, sarı ile mavi -yeşil, kırmızı ile sarı karışımından turuncu elde edilir. Birbirlerinin tonlarıyla kullanılarak dekorasyonda çeşitlilik elde edilebilir.

Kontrast Renkler

Birbirine karşılık gelen renklere kontrast –tamamlayıcı renkler denir. Kontrast renkler yan yana geldikleri zaman en yüksek zıtlık etkisini yaparlar. Kırmızı -yeşil, sarı-mor, mavi-turuncu kontrast renklerin aralarında bütünleyici, tamamlayıcı özellikleri vardır.

SICAK VE SOĞUK RENKLER

Soğuk Renkler

Mavi, yeşil ve mordan oluşan renk grubudur. Soğuk renklerin rahatlatma gibi melankolik bir etkisi de vardır. İç açıcı ve huzur veren bir ortam için dekorasyonda soğuk renkleri tercih edebilirsiniz. Yatak odası ve çalışma alanlarınızda bu renkleri, dinlendirici özelliklerinden dolayı tamamlayıcı renkleriyle birlikte kullanabilirsiniz.

Sıcak Renkler

Renk çarkında yer alan bir grup renk güneşi, sıcağı, ateşi çağrıştırdıklarından ve insanda sıcaklık etkisi yarattığından bu renklere sıcak renkler denir. Sarı, kırmızı, turuncu ve bu renklerin tonları sıcak renklerdir. Dekorasyonda kullanıldıklarında ortamı daha samimi ve eşyaları birbirine yakın gösterir.